Se afișează postările cu eticheta amintiri despre viitor. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta amintiri despre viitor. Afișați toate postările

vineri, 7 septembrie 2012

MRU şi căpuşarea politicii




După ce i-a dat(degeaba!) postul de premier, Zâna Măseluţă de la Cotroceni i-a pus în braţe lui MRU şi un partid. Nu înainte de a-l asezona cu cu pesedişti şi penelişti renegaţi! Şi uite aşa avem pe piaţă un partid Albă ca Zăpada, Forţa Civică. Asta într-o ţară în care civismul nu poate fi găsit nici cu microscopul! 

Partid care ne promite că ne va prezenta cândva şi programul lui, pentru că deocamdată a fost ocupat cu lucruri mai lumeşti. Sincer, pot să nici nu-l prezinte: în fond, nu este decât băsism în stare pură. Vă închipuiţi că MRU va face şi altceva, în afară de a răspunde ordinelor de la Cotroceni? 

Ce am văzut azi nu este decât un exemplu de căpuşare a unei formaţiuni politice, e drept, anonime, şi care anonimă va rămâne, cu MRU, cu tot. Asta ne duce cu gândul la un inventar al căpuşelor politice, care bântuie prin sistem de mai bine de două decenii. Căpuşe care au falimentat nu puţine partide, unele chiar viabile, care au slăbit pe altele, inclusiv partide mari, precum PSD şi PNL. Acum a venit rândul PDL să guste din deliciile căpuşării. Pentru că PDL va trebui să-i ducă  în Parlament pe MRU şi pe Neamţu. Îl uitam pe idiotul ăla de Pavelescu. 

Dacă PDL crede că va câştiga mai mult, electoral vorbind, lăsându-se căpuşat de idioţii ăştia trei, atunci e vai mama lui de partid! Care nu va ieşi în vecii-vecilor de sub tutela ucigaşă a lui băsescu. Dar de ce mi-ar păsa? Cu cât îi ia dracu mai repede, cu atât mai bine! Nu e creştineşte, dar e sănătos!   

sâmbătă, 1 septembrie 2012

Ce ne spune o nuntă despre starea naţiunii

Prostul, dacă nu-i fudul, parcă nu e prost destul. Sub această deviză se desfăşoară nunta anului, între o tută cunoscută mai degrabă după numărul de înmatriculare al maşinii proprii şi un pulărău, care s-a făcut cunoscut prin faptul că este fiul familiei sale. Când ţi se spune Syda, şi-l ai cavaler de onoare pe Poponeţ, ceva nu rimează!

Ei bine, această nuntă a mobilizat instituţiile statului, mai ales forţele de ordine, mai dihai ca la un summit NATO! Pentru că fata lu' tata se numeşte băsescu, elena băsescu. Iar ignobilul său tată, preşedintele ilegitim al României, n-a avut bunul-simţ să facă totul în deplină discreţie, cu atât mai mult cu cât sute, sau mii de oameni îi hăulesc de dor şi jele sub ferestrele Cotrocenilor. 

Tot circul de azi a fost o sfidare la adresa celor mai mulţi dintre români, care numai bine nu o duc. Maşini scumpe, toalete scumpe, bijuterii scumpe, figuri sfidătoare. Dispreţ total faţă de omul simplu.

Ce revelator mai bun al stării naţiunii decât această nuntă? Sunt voci care-i acuză pe aceia care i-au hăulit de "bine" preşedintelui băsescu, şi la cununia civilă, şi la biserică. "Săracul, trebuia lăsat să se bucure de momentul ăsta!" Ei bine, nu! Nu trebuia lăsat nesancţionat! Să treci peste voinţa a 7,4 milioane de oameni care te-au demis prin vot, să te porţi ca şi când nimic nu s-a întâmplat, să nu înţelegi motivele furiei protestatarilor, ei bine, aşa ceva nu poate rămâne fără ripostă! 

Naţiunea este mai polarizată ca oricând, mai divizată ca oricând şi mai lipsită de solidaritate ca oricând. băsescu se bucură, pentru că aşa îşi poate face mendrele mai uşor. Dar nu va dura. Furia majorităţii este în creştere. Şi va exploda cât de curând. Vie că vrea, fie că nu vrea, băsescu va pleca la presiunea străzii, sfidată şi azi într-un mod incalificabil. Poate că, dincolo de a fi un revelator, nunta asta s-ar putea să fie un detonator...

duminică, 26 august 2012

Pauza de băsescu s-a terminat!



Pauza de băsescu s-a terminat! Din păcate! Nu pot spune că i-am dus dorul. Aproape două luni fără el, chiar în circoteca referendumului, a fost reconfortantă. A vorbit din garaj, nu de la Cotroceni. Ştiu, tot el a condus România. Dar dintr-un garaj! Câtă umilinţă! Faptul ăsta numai, şi mă simt răzbunat! 

Nu cred că Parlamentul va da o dovadă de demnitate, şi va invalida decizia CCR. Sigur Pulimea Sa, cu ajutorul jegurilor ălora de la servicii, împreună cu ţuluşii Luluţei, şi-a luat toate măsurile necesare pentru a nu se întâmpla un pocinog. Deci nu se va întâmpla! 

Nu se va încurca el în cele 7,4 milioane de voturi, cu care a fost demis, indiferent de ce spune CCR. Cum nu s-a încurcat nici în 2009, când a pierdut alegerile, în realitate. Diverşi prieteni l-au ajutat să măsluiască votul, şi iată-l din nou preşedinte! Aşa şi acum: prietenii au făcut regulile în favoarea lui, şi iată-l din nou la Cotroceni!

Nu e un învingător, dar nici nu-i pasă! Câtă vreme e la butoane, nimic nu contează: legitimitate, credibilitate, moralitate. El e călăreţul, restul sunt călăriţi! Singurul lucru pe care nu-l înţeleg este: de ce băsescu? De ce este privit ca singurul garant al intereselor americano-germane în România? Că decizia CCR este o coproducţie americano-germană! Şi mai ales de ce situaţia din România nu interesează pe nimeni altcineva din UE? Nu am văzut la Bucureşti nici trimişi englezi(ministrul de externe al Albionului a avut, se pare, alte treburi, venea din zona Siriei), nici francezi, nici italieni sau spanioli. 

Această atitudine a americanilor şi nemţilor a născut frustrări. Nemţii şi-au dezvăluit ieri unul dintre motivele susţinerii lui băsescu: vor un nou Tratat al Uniunii. Ideea a fost primită foarte prost de majoritatea membrilor Uniunii. Merkel are şi ea nevoie de nişte unii în spatele ei. Cu Ponta sau Antonescu exclus! 

Rămâne o necunoscută: reacţia celor care, într-un fel sau altul, s-au săturat de băsescu şi nu vor să mai audă de el. Sunt din toate straturile sociale, din toate curente ideologice, republicani şi monarhişti. Nu cred că îi uneşte doar ura faţă de băsescu. E mai mult decât atât. E o reacţie de demnitate naţională, ceva care aminteşte de perioada 1964-1971. Trebuie să privim foarte serios această reacţie. Pe ea se poate construi un proiect naţional, o nouă politică externă şi europeană, o nouă cetăţenie. Este, dacă vreţi, marele câştig al unui Referendum care, chiar dacă nu ne-a scăpat, legal, de băsescu, l-a trimis la lada de gunoi a istoriei.   

sâmbătă, 25 august 2012

După ce trece canicula



Prieteni, nu am chef de nimic. Oraşul ăsta este o uriaşă plită încinsă. Nu mai ai un copac, un spaţiu verde, ceva, să te pună la adăpost de căldura nemiloasă. Un deşert de beton, asfalt, oţel şi sticlă. Plus gunoaiele, care răsar peste tot, deşi primăriile se mişcă mai bine la acest capitol. Un oraş părăsit, la sfârşit de săptămână, de toţi cei care au posibilitatea s-o facă. Un oraş în care există, practic, o singură distracţie: pileala, mai ales la terasele răsărite ca ciupercile în Centrul vechi. Şi cu berea la PET până şi boschetarii îşi permit acest lux. 

Sincer, am suportat foarte greu canicula. Nu atât căldura, cât schimbările pe care le induce în comportamentul oamenilor. Aş spune chiar că am traversat o perioadă depresivă, în care nu am avut chef de nimeni şi de nimic. Unii dintre prietenii vor fi zis că sunt dus cu pluta. Recunosc, nu am avut chef nici de blogul ăsta, iar celălalt blog l-am părăsit fără prea mari remuşcări. 

E drept că la depresie a contribuit şi povestea Referendumului, şi ceea ce a urmat după. E greu să accepţi o nedreptate, e greu să vezi cum nişte personaje profund corupte au anulat, prin decizia lor, votul celor care i-au cerut lui băsescu să plece. E greu să accepţi că ai scăpat de Moscova şi de dictatul ei, pentru a intra slugă nu la unul, ci la doi stăpâni: UE şi SUA. Care nici măcar grija  respectării aparenţelor nu o mai au.

Dacă din orbita Moscovei am reuşit să mai ieşim, din orbita ăstora două nu mai avem scăpare. Sigur, se va dezvolta un curent anti-european şi anti-american din ce în ce mai puternic. Nu ne va folosi la nimic, pentru că nu mai suntem în perioada Războiului Rece. 

Un singur lucru ar trebui să ne dea serios de gândit: ce vom face, dacă UE nu va putea rezista fenomenelor centrifuge şi crizei euro? Dacă germania va vrea o nouă arhitectură a sistemului, cu un nucleu condus de ea, cu un număr de ţări nordice şi central europene, şi cu tări precum România formând un soi de colonie periferică, o piaţă de desfacere şi un rezervor de forţă de muncă ieftină. Cât or mai fi aşa ceva...

Cel mai grav a fost lovit în aceste două luni mitul care spune că UE şi SUA sunt sursă de democraţie pentru amărâţi ca noi. Şi ce am văzut? Că nu există principii şi valori, ci numai interese, iar pentru a-şi apăra interesele, nici UE, nici SUA nu se jenează să treacă peste valori şi principii. Sigur, ştiam asta, dar nu ne-a căzut bine o astfel de demonstraţie de cinism. 

Ne aşteaptă vremuri şi mai zbuciumate, după întoarcerea lui băsescu la Cotroceni. Într-un fel, mental, cel puţin, sunt deja pregătit pentru asta. Deşi nu-mi cade bine deloc, dar deloc! Nu e vorba despre resemnare. Cred în continuare că se impune o presiune populară, şi politică, pentru a-l obliga să demisioneze. Dar trebuie să fim realişti: cât îi are în spate pe americani, şi o parte din europeni, băsescu va face fix ce doreşte, cum doreşte, în România. Există o singură scăpare: preţul plătit de americani şi de europeni pentru sprijinul acordat lui băsescu să devină mult prea mare. Mai pe româneşte, abuzurile lui să ducă la grave violenţe sociale. Nu suntem încă acolo. 

Dar toate astea, după ce trece canicula!

marți, 14 august 2012

Alternativa la democraţie



Jurnalul Naţional a pus lăbuţa pe nişte cârtiţe ale SRI.  Bine, nu e nimic nou în asta: regimul băsescu dă tot mai multe motive de invidie regimului ceauşescu. Ba chiar îl întrece! Problema este alta: multe dintre tehnicile de control pe care le foloseşte SRI sunt învăţate de la americani, FBI şi CIA, şi sunt tehnici anti-insurecţionale, folosite în Asia de sud-est şi şi mai ales în America Latină. Asta spune multe despre ceea ce se întâmplă acum. 

Reamintesc celor care au uitat că represiunea Securităţii a fost atât de dură pentru că aşa a fost fasonată de serviciile secrete sovietice. Iar mulţi români au făcut exces de zel pentru a se afirma în ochii "stăpânilor" de la Moscova. Aşa ceva se petrece şi acum. De asta nu se va întâmpla nimic: pentru că se ştiu la adăpost, americanii fiind cei care-i pun la adăpost de consecinţele abuzurilor lor. 

Amestecul americanilor şi al unor europeni în procesele politice din România, inclusiv prin intermediul serviciilor lor secrete, este adevăratul pericol pentru democraţie. Inducerea ideii că nimeni nu va putea schimba pe căi democratice un regim politic agreat de Washington şi de Bruxelles, indiferent de abuzurile pe care le face, va duce, inevitabil, la tot mai multă violenţă în politică. Pentru că violenţa este alternativa la democraţie. Ne place sau nu...

Democraţia controlată, varianta băsistă

Oameni buni, ăştia de la CCR au înnebunit! Validarea sau invalidarea unui rezultat sunt una şi aceeaşi acţiune: se constată dacă s-au îndeplinit sau nu condiţiile cerute de lege pentru asta. Şi atunci cum poate exista o majoritate de un tip pentru validare(6-3) şi o alta pentru invalidare(5-4)? Chiar îşi bat joc de inteligenţa noastră? De votul nostru?

Dacă se ajunge la aşa ceva, CCR trebuie desfiinţată! Şi-a pierdut raţiunea de a fi. Este doar un instrument de putere al lui traian băsescu. A depăşit orice limită a servilismului. Nu poţi inventa reguli după cum îi e interesul lui băsescu, trecând peste Constituţie şi peste lege.

Este un spectacol jalnic, spectacolul democraţiei controlate. Democraţie care are girul UE şi al SUA. Două entităţi care se vor confrunta cu o virulentă contestare, după ce au umilit public România, după ce s-au situat partizan şi dispreţuitor de partea lui băsescu, în ciuda unui vot masiv de respingere a acestuia. Am tot pomenit de anii '60 şi de reacţia naţionalistă a PCR, care a dus la plecarea trupelor sovietice, la respingerea planului Valev şi a hegemoniei Moscovei în CAER şi în Tratatul de la Varşovia. Nu spun că istoria se repetă. Dar consecinţe sigur vor fi. Euro-scepticism în creştere, anti-americanism explicit. Asta e: inevitabilul proces de maturizare a modului în care ne raportăm la cele două entităţi. Doar că victimă va fi şi încrederea în democraţie.

Vor urma cel puţin doi ani extrem de urâţi, chiar dacă USL câştigă alegerile şi formează guvernul. băsescu va continua să fie fermentul disoluţiei încrederii în democraţie. Cu legitimitatea la pământ, contestat ca niciodată, se va impune doar prin forţă. Răspunsul societăţii va fi unul în aceeaşi manieră, adică tot în forţă. Urmează creşterea neliniştii şi chiar a violenţei sociale. Mai mult, violenţa va fi, în ochii multora, un instrument legitim pentru atingerea unor obiective de natură politică, economică şi socială. Suntem pe muchie...

PS: să le spună cineva ălora de la Procuratură că şi dacă descoperă cinci sau zece mii de voturi multiple(deşi după cele câteva zeci de persoane interogate de Parchet şi de DNA, cifra este muuuult mai mică!), asta nu schimbă cu nimic rezultatul alegerilor: 5000 de voturi multiple înseamnă circa 0,06% din total, 10.000 de voturi multiple, 0,12% din total. Adică ZERO!  

  

vineri, 3 august 2012

Cât e de mare căcatul în care ne scăldăm?




Să-i explice cineva Pulimii Sale că or fi valabile doar listele electorale permanente, dar fără datele suplimentare din alte surse: INS, CNAS, etc, nu se putea demonstra că listele ălea sunt orice, numai surse fiabile nu. În loc să se dea cocoş, ameninţând în stânga şi în dreapta, ar fi bine să tacă spăşit, pentru că a patronat cel mai mare dezastru administrativ al deceniului.

Văd că există credinţa tălâmbă a multora că tehnologia poate înlocui omul. Nu e adevărat! Degeaba facem baze de date, dacă ele nu sunt administrate corect. Şi administrarea o fac oamenii, nu maşinile. Peste tot în lume odată cu introducerea computerelor în administraţie, a crescut numărul birocraţilor. Că nu-i mai vedem la ghişee, mă rog, e de discutat. Dar sigur sunt mulţi care se ocupă de alimentarea cu date a computerelor. 

Or, noi nu avem suficienţi funcţionari pregătiţi pentru gestionarea bazelor de date. Degeaba cumpărăm tehnică de calcul şi programe, dacă avem tot mai puţini oameni capabili să le folosească. Sigur, multe dintre aceste baze de date nu se pupă, programele nu sunt interoperabile, e un haos administrativ total. 

De fapt, sistemului birocratic românesc îi lipseşte coerenţa, pentru că nimeni nu-l ţine în mână. Un astfel de sistem trebuie pus sub comandă unică, trebuie să aibă o arhitectură unică, şi fiecare beneficiar să-şi introducă şi să-şi ia din sistem datele pentru care este autorizat de domeniul său de interes. 

Idioţii care găsesc soluţii la toate problemele în "autonomie" şi în "descentralizare" au acum ocazia să vadă ce înseamnă asta. Fiecare zice că şi-a făcut treaba, şi aruncă pisica moartă în curtea "celorlalţi", care nu şi-au făcut-o. Şi de răspuns nu răspunde nimeni. 

Criza asta este benefică. Măcar ne spune cât e de mare căcatul în care ne scăldăm. Şi, de voie, de nevoie, suntem condamnaţi să ieşim din el, dacă vrem să mai avem un stat aproape funcţional. Sper că am înţeles această lecţie...


Asta e în loc de concluzie pentru postarea de mai sus: 



miercuri, 1 august 2012

Să-i prostim pe proşti!



CCR s-a dus să facă nănici, că judecătorii e istoviţi de atâta tras de timp! Comedia asta de prost-gust face parte din ciclul "să-i prostim pe proşti!" Sincer, nu văd cum, chiar şi dacă primesc un morman de dovezi că cvorumul este îndeplinit, ţinând cont de realităţe demografice, ar putea să nu-l readucă pe băsescu la Cotroceni. Toţi au bube în cap, şi pot fi şantajaţi. Iar şantajul chiar se exercită. Fără milă! 

Nu cred că au să paseze răspunderea către Parlament. Fix asta nu vrea băsescu! Cum nu cred că pot să decidă repetarea Referendumului, de data asta fără prag. Nu, singura decizie posibilă pentru ei este invalidarea Referendumului. Că o fac mâine, sau merg cu dramatismul la extrem şi o fac poimâine, astea sunt fiţe! Mimarea dezbaterii. Prostirea proştilor! 

Încep să cred că după decizia CCR este nevoie de un protest viguros al celor cărora băsescu şi slugile lui de peste tot le-au râs în nas. Dacă coana Iuropa vrea scandal, apoi scandal să fie! Pentru că merită o sancţiune şi rolul nefast jucat de PPE în criza românească, de vreme ce şi Rompuy, şi Barroso, şi Reding şi toţi ăia de fac vocalize şi ne arată bâta sunt din dreapta populistă şi tot mai extremistă. Un sincer sictir şi celor doi nemţi "social-democraţi", cărora le tremură chiloţii în faţa lui Merkel. 

Oricum, nu trebuie să lăsăm fără urmări mizeria asta. Trebuie să le spunem clar tuturor că votul nostru contează, că lipsa de la vot este o eroare, şi că vocea noastră trebuie luată în considerare. băsescu nu poate merge mai departe, ca şi cum nu s-ar fi întâmplat nimic. Este obligat să admită că nu mai are legitimitate, că vocea lui nu mai poate spune nimic, că şi-a pierdut şi bruma de legitimitate pe care o avea. Sigur, i-a mai rămas ceva: capacitatea de a face rău. Şi va face mult rău, pentru că-i place, pentru că metabolismul lui este bazat pe ură. De asta mă îngrozeşte ideea a încă doi ani şi jumătate cu băsescu pe post de făcător de scandal. 

Dacă se întâmplă minunea şi CCR judecă pe bune, atunci să fie primit! Dar nu avem noi noroc de asta! 

marți, 31 iulie 2012

Înalta trădare, adevăratul motiv al demiterii!



băsescu îşi începe declaraţia de presă de acum vreun sfert de oră cu întrebarea: "care este articolul din Constituţie pe care l-am încălcat?", ca apoi să se comporte ca un agent de influenţă al celor de la RMGC şi al canadienilor care au "cumpărat" cuprul, pe vremea lui MRU. Asta mă face să cred că are nişte datorii atât de mari faţă de unii, încât este vital pentru el să revină la Cotroceni. Pentru a-şi plăti datoriile. Care nu-i cuprind doar pe samsarii de aur şi de cupru. Mai sunt şi samsarii de suveranitate. 

Vă invit să citiţi acest scenariu, extrem de veridic, şi bazat pe informaţii solide. Puţini sunt cei care au înţeles că adevăratul motiv al demiterii lui traian băsescu trebuia să fie înalta trădare. Ei bine, trădarea s-a produs deja. Rămânea doar de pus într-un cadru legal. Ăsta era rolul lui MRU. Cineva le-a stricat distraţia. Poate le-o mai strică odată, strângându-i de coaie pe judecătorii de la CCR, pentru a valida referendumul. Pentru că nu pot crede că serviciile nu ştiu de negocierile lui băsescu. 

Aşadar traian băsescu este demis pentru înaltă trădare. Şi ar fi o tragedie să se reîntoarcă la cârma României. Şi aşa suntem pe muchie. După revenirea lui vom fi "Pa!"     

sâmbătă, 28 iulie 2012

Intelectuali! Dacă nu aţi aflat, căcatul miroase la fel peste tot!



Dacă mai aveaţi nevoie de dovezi că afirmaţia conform căreia România este bolnavă de elitele ei intelectuale este corectă, aceste trei săptămâni de la suspendarea lui traian băsescu ni le-au oferit cu vârf şi îndesat. Trec peste prostelile lui Liiceanu, peste berbecul şi gâştele lui Pleşu, peste tonele de prostii scrise de ăia care publică la Contributors, peste mizeriile lui Tismăneanu. Toate au doza lor de ridicol. 

Culmea ridicolului, dar şi a cinismului, o atinge însă Daniel Vighi, de la Societatea Timişoara, care, în esenţă, ne invită să nu-l trimitem la plimbare pe băsescu, spunând că altminteri vom fi daţi afară din Europa, şi în loc să spălăm veceuri în Occident şi să culegem căpşuni în Spania, vom spăla veceuri în Rusia şi vom culege căpşuni în China! "„Ponta şi Antonescu au pus la cale o lovitură de stat parlamentară. Domnii aceştia ne scot din Europa şi o să ne ducem fain frumos în China, la căpşuni. O să mergem la ruşi să le spălăm wc-urile. Sunt patru milioane de români care muncesc în Europa lui Baroso, nu-i ruşine lui Ponta să vorbească aşa cu preşedintele Uniunii Europene? De acolo îşi câştigă românii un mălai amărât”.

Cu alte cuvinte, e cât se poate de OK că spălăm veceuri în Franţa, Marea Britanie, Italia sau Germania. Căcatul occidental are ceva nobil în el, ceva ce îl face dezirabil. Căcatul rusesc, în schimb, măiculiţă! E esenţa răului! 

Să-i spună cineva imbecilului că căcatul miroase la fel peste tot, iar faptul că, şi din cauza modului dement în care a guvernat băsescu, milioane de români au plecat să-şi câştige pâinea departe de casa lor, este o dramă. Şi o umilinţă! Lui nu-i pasă de asta. Este o nouă probă de dispreţ al elitelor faţă de omul obişnuit. De fapt, dispreţul faţă de oameni îi uneşte pe băsescu şi pe intelectualii care îl pupă în cur şi acum, când eşecul lui este evident până şi pentru un orb. 

Când îi spunem "pa" lui băsescu, votând "DA" la referendum, îl sancţionăm nu doar pe el, ci şi ceata asta de pupincurişti, care a făcut chiar mai mult rău decât el. Să le dăm şi lor una peste bot cu ştampila!
 

vineri, 27 iulie 2012

Băsismul: ghid de folosire



Incredibil?! Nu, prieteni! Românika, în toată splendoarea ei: dosarul cu actele prin care traian băsescu şi-a atribuit casa din Mihăileanu a DISPĂRUT din arhiva Primăriei Generale a Capitalei. Omul nostru îşi şterge urmele trecutelor abuzuri. Cum şi-a şters şi urmele din arhivele Securităţii. Cine ştie ce mai aflăm despre modul în care funcţionează băsescu şi băsismul?

joi, 26 iulie 2012

Dovada loviturii de stat!



Băsişti, nu vă bucuraţi, că nu aveţi de ce! Este vorba despre lovitura de stat tăcută, dată de traian băsescu zi de zi, timp de opt ani, care, cu complicitatea CCR, a transformat esenţa sistemului constituţional, România devenind de facto o republică prezidenţială. Iată şi dovada afirmaţiilor mele. În interviul pe care îl publică azi EvZ, traian băsescu afirmă despre sine, ca instituţie: "cea mai puternică structură politică executivă care este Preşedintele României". De când este preşedintele peste Guvern, ca atribuţii executive? 

Ceea ce spuneam se confirmă: la Cotroceni s-a aflat, cel puţin de la sfârşitul lui 2008, adevăratul guvern al României. Numai pentru asta şi băsescu trebuie nu doar destituit, ci şi trimis în faţa justiţiei. Cum de dat explicaţii nu trebuie scutiţi nici judecătorii de la CCR, fără de care această pervertire gravă a Constituţiei  nu ar fi fost posibilă.  

O să discut şi despre celelalte elucubraţii din interviu, dar asta mi se pare cea mai gravă afirmaţie, şi ea justifică pe deplin demiterea. 

joi, 19 iulie 2012

Dacă-i bal, bal să fie!




Am şi eu un scenariu, pentru varianta în care referendumul e invalidat din motive de prezenţă insuficientă la vot. Înainte de asta, o remarcă: PDL a atacat prelungirea timpului de vot la CCR, iar cinstitul băsescu, care zicea că se desparte de PDL dacă acesta vrea victoria lui prin neprezentarea populaţie, tace. E fericit!

Revenind: în cazul evocat mai sus eu, în locul USL, aş demisiona din Parlament, în bloc, şi aş convinge şi UDMR, şi pe deputaţii minorităţilor să le urmeze exemplul. Aş refuza să mai fac guvernul. Aş lăsa România în regim de partid unic! PDL singur în Parlament, şi băsescu preşedinte, premier, procuror general, şef la CSM şi în general ce vrea muşchii lui. Poate aşa ne dovedeşte, fie şi pentru câteva luni, de ce e în stare. Că el nu poate dovedi ce poate decât dacă n-are opoziţie!

Şi aş vrea să văd mutra lui Barroso după asta! Să-l văd transpirând să justifice intervenţia într-un proces politic intern, faţă de care Comisia Europeană  trebuie să fie perfect neutră. Vrea coana Iuropa să vadă o criză politică "pe cinste"? Să i-o oferim! Nu de altceva, dar ăia de la Bruxelles s-au dilit iremediabil, nu mai ştiu pe ce lume trăiesc! 

Aşadar, prieteni, dacă-i bal, apoi bal să fie! 

miercuri, 18 iulie 2012

M-am luminat!



O să ziceţi că-s nebun! Dar azi m-am luminat! Am înţeles de ce trebuie să-l mai lăsăm pe băsescu încă doi ani preşedinte: în timpul ăsta va salva "Titanicul"! Fără glumă! Nu e zi lăsată de la Dumnezeu, în campania asta, în care băsescu să nu-şi dea cu părerea despre Titanic şi despre scufundarea lui. De exemplu azi, la "Gândul", afirma:n mod cert acolo a fost o eroare de navigatie. Cand navighezi in Atlanticul de Nord in primavara-vara stii ca sunt banchize si ghetari care se desprind" si sunt aduse de curentii oceanici in calea navelor...
In primul rand comandantul trebuia sa fie pe comanda si nu cu pasagerii, la restaurant. In mod cert orice comandant experimentat stie ca atunci cand se apropie de un ghetar temperatura exterioara scade brusc iar termometre cu certitudine existau si atunci".


Cât despre povestea aia cu "n-am dosar de Securitate, n-am colaborat cu ea", s-o spună proştilor. El nu a fost "colaborator", a fost SECURIST! Şi unii dintre foştii securişti sunt activi şi acum, de exemplu el. Prin lege nimeni nu poate dezvălui numele unor ofiţeri activi în serviciile de informaţii.


Cine nu ştie cum funcţionau lucrurile în timpul Războiului Rece, un post ca al lui, de reprezentant al Navrom la Anvers, era o acoperire perfectă pentru culegerea de informaţii din tabăra adversă. Adică românii erau tâmpiţi şi-şi refuzau ocazia să culeagă informaţii, militare şi economice, într-unul dintre cele mai mari porturi din lume? Crede cineva că băsescu n-a scris niciun raport către Navrom, care să nu fi ajuns la Securitate? Ce dracu, suntem copii?


Rămâne să ne spună şi cum ar fi salvat el comunismul, că în ceea ce priveşte Titanicul ne-am lămurit...  

duminică, 15 iulie 2012

Mahalaua a învins definitiv la oraş şi la sat!



Există o oarecare derută printre intelectualii lui băsescu. Se simte în aer un sfârşit de domnie, nu le este clar cine va fi noul domn, dacă acesta are poponeţul sensibil la pupicuri savante, dacă nu cumva acesta are curtea lui proprie, şi deci competiţia va fi crâncenă pentru păstrarea favorurilor, sau pentru obţinerea lor. Nu ştiu ce să facă: să se lepede de băsescu la modul violent, să ia o distanţă prudentă, ipocrită, sau să se piardă în peisaj. 

Unul dintre cei care încearcă o distanţare prudentă, cu aerul că nu asta face, se află Andrei Cornea, care comite un soi de bilanţ al anilor băsescu, în "Revista 22". Cornea confirmă una dintre tezele pe care le tot susţin, cam de la momentul în care în care băsescu a devenit preşedinte al României: acela că un grup "elitist" l-a folosit pentru a-şi impune viziunea despre viitorul naţiunii ăsteia, încurajându-i grobianismul şi tendinţele totalitare. 

"Cum atunci să di­rijezi națiunea spre statul modern? Într-un singur mod: preluând ideile părții ins­tru­ite, dar minoritare și seducând mahalaua ma­joritară și care nu vrea să știe de „idei“, în felul cum numai un om al ma­ha­lalei o poate face. De aceea, Băsescu a fost, printre politicieni, o rara avis. Chiar PDL l-a urmat cu rezerve și poticneli tot mai mari: politicienii de rând știu că tre­buie să fie „populari“, dar nici ei nu vor să audă de „idei“. Maxima lor abilitate es­te să plutească fără să se răstoarne în direc­ția curentului. Băsescu a încercat alt­ceva: să meargă împotriva curentului, pă­călind un timp mahalaua – ceea ce e a fă­cut din el un om de stat autentic și un li­der, singurul pe care l-am avut în ultimii douăzeci și ceva de ani...

Combinația aceasta neobișnuită dintre ma­hala și viziune a fost fericită și indis­pen­sabilă pentru progres, dar tot ea i-a adus pre­ședintelui necazuri. Nu o dată, intelec­tu­alii au strâmbat din nas, atunci când ma­halaua a răzbătut în comportamentul pre­șe­dintelui: „e prea conflictual“, au zis ei; iar mahalaua s-a înfuriat când „patronul“ i-a cerut să strângă cureaua în numele unei idei. Și astfel s-a născut ipocrizia uno­ra și ura celorlalți."

Problema lui Cornea, ca şi a altor pupincurişti ca el, este că nu pot aduce nicio dovadă în sprijinul afirmaţiei lor că băsescu a modernizat statul, şi că rămâne omul indispensabil pentru România. Avem o administraţie mai performantă? Păi, nu, vezi incapacitatea de a absorbi fonduri europene. Este ea mai puţin coruptă?  Până peste poate! Avem un sistem de educaţie mai performant? Sistemul de sănătate e practic în colaps. Infrastructura, la fel. S-a furat ca în codru. 

De fapt, cu băsescu a învins mahalaua. România este o mahala politică, economică şi socială a Europei. Asta se întâmplă când e condusă de un mahalagiu, a cărui singură viziune este aceea a unui bulibaşă. Dacă intelectualii "de dreapta" şi-au pus speranţele într-un mahalagiu, au făcut cel mai mare rău societăţii. Şi trebuie să plătească alături de el. Tăcând. Renunţând să mai dea lecţii. Cerându-şi scuze cetăţenilor români. Care nu sunt toţi o mahala ineptă, cum crede Baconschi.

A continua cu băsescu ar fi o crimă împotriva naţiunii române. Asta indiferent ce cred astfel de indivizi, pentru care curul lui băsescu ţine loc de stea polară.

joi, 12 iulie 2012

Ori noi, ori el! E simplu!



Prieteni, din punctul meu de vedere singura soluţie acceptabilă pentru viitorul României este demiterea lui traian băsescu. Orice altă variantă este indezirabilă şi periculoasă.  Este evident de ce. 

Faptul că băsescu ar fi delegitimat de un vot masiv împotriva sa, în condiţiile în care referendumul ar fi invalidat, nu înseamnă nimic. Când l-a interesat vreodată pe băsescu ce spune poporul?  Scot din calcul varianta că băsescu ar fi condus din nou la Cotroceni de acelaşi popor, care-i este recunoscător. 

Ce vom avea? Întors la Cotroceni, se va răzbuna. Şi o va face fără scrupule, sub ochii bovini ai coanei Iuropa, care ne-a dat zilele astea o probă de cât de curvă poate fi! Ăia de la DNA abia aşteaptă să se întoarcă tăticul lor! 

Dacă Antonescu se ţine de cuvânt, şi pleacă din politică, atunci în PNL se deschide succesiunea. Asta poate fragiliza, sau chiar distruge USL, adică visul lui băsescu şi al PDL! Sigur, dacă PNL iese din combinaţia cu PSD, pentru acesta din urmă nu este o mare nenorocire. Poate câştiga undeva între 35% şi 40% din voturi, singur. Dar nu va primi din partea lui băsescu sarcina să formeze guvernul. PDL ar lua undeva pe la 20%-25%, PNL vreo 15%, PP-DD vreo 10%, UDMR obişnuitele 7%, şi gata. 

Ca să guverneze, PDL trebuie să facă o majoritate cu PP-DD, alături de PNL şi de UDMR. Evident, băsescu va pune în fruntea guvernului o mationetă, cel mai probabil pe inevitabilul MRU. Şi vom avea o întoarcere în timp, o revenire la epoca boc. PNL îşi doreşte la guvernare, şi sunt destui care ar face pactul cu PDL în toamnă. Cum v-am spus, este exclus ca băsescu să accepte USL la guvernare!

Întrebarea este: vreţi să retrăiţi astea încă doi ani? Foarte bine! Nu ieşiţi la vot! Lăsaţi şobolanul să scape şi de data asta! Lăsaţi lichelele pedeliste iarăşi la butoane, împărţind banii publici. 

Lucrurile sunt simple: ori el, ori noi! E care pe care! Şi totul depinde de cât de conştienţi suntem de răul pe care poate să-l facă băsescu României. Votaţi! Atât!

miercuri, 4 iulie 2012

Pulimea Voastră, hai, pa!



Nu pot spune că nu mă bucur! Mă bucur! USL a comis-o! Şi bine a făcut. Ori, ori! Boala lungă, moarte sigură! Aşadar, Pulimea Voastră, vedeţi, mai sunt proşti dispuşi să investească în curul vostru, pentru o campanie electorală? Sau apelaţi la puşculiţa proprie, aia umplută din modestul vostru salariu? 

Ne vedem la urne! După care îmbăt! La propriu! Ar fi prima oară din 1984, de la nunta fratelui meu. Atunci a meritat! Merită şi acum! Hai, pa! 

miercuri, 27 iunie 2012

Jurnal de front, ziua a treia



Cu AN cazat la mititica, trupele băsiste au mai căpătat ceva culoare în obraji, deşi victoria de ieri a făcut multe pagube în rândurile lor. Să te iei de medici precum Brădişteanu, cu mare priză la public, este un semn de slăbiciune, mai ales când te foloseşti fără jenă de DNA. Ce altă dovadă de folosire a DNA în scopuri politice mai vreţi? Sigur, şi tabăra uselistă are la activ câteva victorii, printre care şi eliminarea totală a duşmanului pedelist din CA al TVR. Dar şi-au dat singuri cu tesla în coaie, numindu-l acolo şef pe Elwis Săftoiu! 

Azi luptele se mută pe frontul CCR, care trebuie să decidă cine merge la Bruxelles. Judecătorii de la Curte tocmai au fost omeniţi de băsescu, care le-a înfipt tinicheaua în piept, şi, culmea rafinamentului, le-a dat după aia un pişcot şi o cupă de şampanie! Acum aşteaptă profitul investiţiei. Cum de obicei judecătorul numit de UDMR înclină balanţa, să ne gândim la o mică operaţiune de comando: omul UDMR a rămas şef la Radio, prin aprobarea raportului de activitate în Parlament. Cu acest raid în spatele liniilor inamice, Ponta poate spera la o victorie de etapă. Iar CCR ar putea, în contra-partidă, să respingă Legea uninominalului pur, dând o mână de ajutor PDL. Acum depinde de ce vrea băsescu: să meargă la Bruxelles sau să ajute PDL. Să le vrea pe amândouă e prea mult. Pentru că pasul următor al USL ar fi schimbarea Legii de Organizare a CCR, şi judecătorii actuali se spală pe bot de salariile babane, maşini şi secretare. Sigur vor medita la asta, înainte de orice sentinţă. 

Sigur, asta e linia frontului acum. E posibil să apară şi alte diversiuni, atacuri pe flancuri, dezertări de ultim moment dintr-o tabără în alta, spioni dubli, etc. E un război în care nu se prea iau prizonieri. Nu prea ştim care sunt criteriile după care una sau alta dintre tabere îşi va declara victoria. Dar şi în caz de "victorie" nu va fi pace. Şi nu va fi pace până când băsescu nu iese de pe scena politică. Cum şi când, asta e o altă poveste... 

sâmbătă, 23 iunie 2012

Să râdem cu traian băsescu



Prieteni, băsescu începe să devină plictisitor şi monomaniac! Îi tot scrie lui Ponta, ameninţând cu cremenalul, pentru că i-a luat jucăria cu Bruxellesul. Să ne înţelegem bine. Nicăieri în Constituţie nu scrie că preşedintele dă mandat premierului, indiferent de domeniu, nici măcar în ceea ce priveşte reprezentarea României în afară. 

Apoi, dacă preşedintele vrea atribuţii executive(pe care, în Constituţie, doar dacă o citeşti "creativ" le găseşti, altminteri ele practic nu există, aia cu şeful politicii externe e de la el din scăfârlie), conform aceleiaşi Constituţii, TREBUIE să se supună controlului Parlamentului. După cum bine ştim, Parlamentul l-a mandatat deja pe premier să reprezinte România la summit. Nu recunoaşte "executivul" din băsescu autoritatea Parlamentului? Uau! Păi ce motiv mai bun de proces de înaltă trădare mai vreţi? Este echivalent cu a spune că nu recunoaşte ordinea constituţională actuală!

Aştept cu nerăbdare s-o văd pe Başchetbalistă începând urmărirea penală împotriva lui Ponta, fără temei legal. Nu că i-ar fi jenă, e sluga perfectă. Dar poate că vrea o carieră şi după ce i se termină şi prelungirea de mandat. 

Cred că băsescu pregăteşte o "surpriză": se duce şi el la Bruxelles! Ar fi situaţia cea mai proastă pentru România. Probabil că el ar participa la şedinţă, conform "ordinii de precădere". Dar va fi singur în sală, din partea României, pentru că delegaţia lui nu are acces. Vor fi trepăduşii de la reprezentanţă. El va câştiga un meci simbolic, plus o porţie suplimentară de ură din partea românilor, România nimic. 

Lumea nu-l va judeca doar pe Ponta. Lumea îl va judeca şi pe el, pentru că pune interesul propriu înaintea interesului naţional. Veţi zice că oricum ce-i al lui e pus de o parte la Bruxelles. Şi da, şi nu. Adică s-ar putea ca reacţie de respingere a celorlalţi să fie mai vocală ca până acum. Şi poate şi mai insultătoare pentru România. 

Oricum, eu, în locul lui Ponta, dacă băsescu s-ar duce şi el la Bruxelles, aş rupe orice legături cu el. Pur şi simplu aş acţiona ca şi când băsescu nu ar exista. Aş ignora tot ce spune, nu i-aş răspunde la nicio cerere, l-aş face să se simtă ca ultimul boschetar. Cea mai mare pedeapsă pentru băsescu e ignorarea. Să-l pedepsim, deci!      

miercuri, 20 iunie 2012

Un act simbolic de paricid



Scurt, că pe căldura asta imaginaţia mea funcţionează doar într-o singură direcţie: o grădină de vară, frunziş des şi umbră răcoroasă, o berică rece, într-un pahar aburit, şi mintea golită de orice nu înseamnă savurarea berii. 

Aşadar, Ponta nu glumeşte! A trimis la Bruxelles componenţa delegaţiei României la summitul din 28-29 iunie. Delegaţie din care lipseşte, ce surpriză! traian băsescu. Cum nu sunt psihanalist, n-am să spun că este un paricid simbolic, dar foarte probabil despre asta este vorba. 

De aici încolo, orice ar spune sau ar face traian băsescu, în raport cu Ponta, nu mai are nimic din legătura "tată"-"fiu", în sensul ăla cretin: "tinere, eu ştiu mai bine ce e bine pentru tine!" Cunoaşteţi genul! Acum are de ales: ori negociază cu Ponta, şi se pun de acord, adică acceptă o coabitare normală, ori se va trezi că vorbeşte ca prostul, la pereţi. Scandalul "plagiatul", chiar dacă face furori printre "intelectuali"(bine, unii chiar sunt intelectuali!), îi lasă reci pe români, care au orice altceva pe agendă. 

După acest gest, Ponta musai trebuie să mai facă cel puţin unul: acela de a veni săptămâna viitoare în faţa Parlamentului, unde să prezinte tematica summitului, poziţiile guvernului României, şi mandatul său, fie şi în mare. După care să urmeze o dezbatere în Parlament, la care să participe şi el, şi ministrul de externe, şi cel al afacerilor Europene. Adică să fie consecvent şi coerent în ce face cu ceea ce spune. 

Ponta, tată! Iar îmi eşti dator o bere!

PS: să fi greşit eu abordarea? Ponta să fi comis un deicid? Că tot i se spunea Zeus Pulimii Sale... 

Fără ură, dar cu îngrijorare, despre viitor.

  Văd că și Elveția dă târcoale NATO. Cică îi tremură anumite părți ale anatomiei de frica rușilor. Măi, să fie! Când dracu au dat năvală ru...