Se afișează postările cu eticheta bordelul european. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta bordelul european. Afișați toate postările

luni, 3 decembrie 2012

Dogme și economiști cu ifose

 
 
 
Nici nu mă simt bine, nici n-am chef să scriu, și mi-e o imensă scârbă de tot ce se întâmplă în țara asta. Așa că îi reamintesc unui economist(Doamne, cât pot să urăsc specia asta!), care se miră că exportăm bușteni și importăm hârtie igenică, că tagma lui este vinovată că după 1989 a impus o nouă paradigmă dezvoltării economiei românești: înlocuirea producției interne cu importul. Ei nu făceau altceva decât să vândă unor năuci neo-imperialismul post-comunist, care cerea imperios deschiderea de noi piețe de desfacere, necesare sistemului capitalist pentru a evita o criză generalizată. Din păcate pentru toată lumea a fost o falsă soluție.
 
Criza s-a declanșat mai rapid decât își închipuiau autorii ”căderii comunismului” și ”revoluției în direct”(la dracu, măcar avem și noi întâietate la ceva!), prin 1997, a fost ascunsă sub preș de bula Dot.Com urilor, apoi a imobiliarelor, ca să ne explodeze în față în 2007, sub forma crizei subprime. Și de atunci o ducem tot într-o criză, pentru că și alți tâmpiți au apelat la paradigma cu pricina, și nu economii bășinoase, ca a noastră. Presupunerile lor, că vor domina economia globală prin monedă și prin cercetare-dezvoltare se dovedesc false. Oamenii nu mănâncă bani, și nu se îmbracă în programe de calculator. Iar țările din zona Asiei, singurele care au înțeles despre ce este vorba în criză, și produc bunuri și servicii, dar și investesc masiv în cercetare dezvoltare, iar, ca în cazul Chinei, monedele lor naționale nu se mai tem de dolar.
 
Criza capitalismului de tip anglo-saxon se adâncește. Celelate genuri de capitalism, mai ales variantele sale asiatice, dacă nu prosperă, măcar sunt pe linia de plutire. Pentru că merg pe linia Bandungului: înlocuiesc importurile cu producția internă. Iar noi nu avem nici gândire prospectivă, nici viziune, nici plan. Noi avem dogme și economiști cu ifose, gata să explice orice bășină trasă de hoitul capitalismului anglo-saxon. Foarte bine! Dar măcar să ne scutească de ipocrizia lor, și de încercarea de a arunca vina în spatele cetățeanului român, care, cunoașteți clișeul, e cretin, leneș, și fură...  

duminică, 26 august 2012

Pauza de băsescu s-a terminat!



Pauza de băsescu s-a terminat! Din păcate! Nu pot spune că i-am dus dorul. Aproape două luni fără el, chiar în circoteca referendumului, a fost reconfortantă. A vorbit din garaj, nu de la Cotroceni. Ştiu, tot el a condus România. Dar dintr-un garaj! Câtă umilinţă! Faptul ăsta numai, şi mă simt răzbunat! 

Nu cred că Parlamentul va da o dovadă de demnitate, şi va invalida decizia CCR. Sigur Pulimea Sa, cu ajutorul jegurilor ălora de la servicii, împreună cu ţuluşii Luluţei, şi-a luat toate măsurile necesare pentru a nu se întâmpla un pocinog. Deci nu se va întâmpla! 

Nu se va încurca el în cele 7,4 milioane de voturi, cu care a fost demis, indiferent de ce spune CCR. Cum nu s-a încurcat nici în 2009, când a pierdut alegerile, în realitate. Diverşi prieteni l-au ajutat să măsluiască votul, şi iată-l din nou preşedinte! Aşa şi acum: prietenii au făcut regulile în favoarea lui, şi iată-l din nou la Cotroceni!

Nu e un învingător, dar nici nu-i pasă! Câtă vreme e la butoane, nimic nu contează: legitimitate, credibilitate, moralitate. El e călăreţul, restul sunt călăriţi! Singurul lucru pe care nu-l înţeleg este: de ce băsescu? De ce este privit ca singurul garant al intereselor americano-germane în România? Că decizia CCR este o coproducţie americano-germană! Şi mai ales de ce situaţia din România nu interesează pe nimeni altcineva din UE? Nu am văzut la Bucureşti nici trimişi englezi(ministrul de externe al Albionului a avut, se pare, alte treburi, venea din zona Siriei), nici francezi, nici italieni sau spanioli. 

Această atitudine a americanilor şi nemţilor a născut frustrări. Nemţii şi-au dezvăluit ieri unul dintre motivele susţinerii lui băsescu: vor un nou Tratat al Uniunii. Ideea a fost primită foarte prost de majoritatea membrilor Uniunii. Merkel are şi ea nevoie de nişte unii în spatele ei. Cu Ponta sau Antonescu exclus! 

Rămâne o necunoscută: reacţia celor care, într-un fel sau altul, s-au săturat de băsescu şi nu vor să mai audă de el. Sunt din toate straturile sociale, din toate curente ideologice, republicani şi monarhişti. Nu cred că îi uneşte doar ura faţă de băsescu. E mai mult decât atât. E o reacţie de demnitate naţională, ceva care aminteşte de perioada 1964-1971. Trebuie să privim foarte serios această reacţie. Pe ea se poate construi un proiect naţional, o nouă politică externă şi europeană, o nouă cetăţenie. Este, dacă vreţi, marele câştig al unui Referendum care, chiar dacă nu ne-a scăpat, legal, de băsescu, l-a trimis la lada de gunoi a istoriei.   

vineri, 17 august 2012

Politic incorect



Ştiu că nu sunt politic corect cu ceea ce am să spun. Sigur, pentru nişte occidentali, condamnarea decervelatelor ălora de la Pussy Riot la doi ani de închisoare este un soi de şoc, o dovadă că Putin e mai rău ca Ivan cel Groaznic. Dacă ar sta să judece mai bine, gestul idioatelor nu ţine neapărat de libertatea de exprimare. În fond, puteau să-l înjure pe Putin şi în altă parte, nu neapărat într-o biserică. Nu este un gest politic, ci unul provocator, făcut pentru a câştiga notorietate. Protestul politic are rostul lui, şi dacă vrei să fii luat în serios, te comporţi ca atare. 

Cele trei nu sunt nici Bob Dylan, nici Joan Baez, spre pildă. Şi nici opoziţia faţă de Putin ceva serios. Din păcate. E frumos şi cu manifestările unei incipiente clase de mijloc din Rusia, dar masa critică pentru schimbare nu este acolo, ci în Rusia profundă. Şi pe aceştia nu cu gesturi blasfemiatoare în catedrale îi atragi de partea ta. Dar ce să ceri unora care îşi zic Pussy Riot? 

Mă tem că ruşilor, ca şi nou, le lipsesc politicienii cu cap, cu viziune, care să-şi înţeleagă cetăţenii şi să le propună ceva serios. Până una-alta, Putin e singurul care are un proiect pentru Rusia. De asta nici nu-i pasă de ce zic alţii despre el. Motiv pentru care ar putea să le graţieze liniştit pe cele trei idioate, râzându-le tuturor criticilor lui în nas. În fond, mesajul a fost transmis. Şi sigur înţeles de cei care trebuie să-l înţeleagă...


marți, 17 iulie 2012

Dor de URSS



Prieteni, ştiu că voi fi înjurat pentru ce voi scrie acum, dar nu-mi pasă. Este o realitate, pe care nu am cum s-o ocolesc. Da, e adevărat, în epoca stalinistă URSS a făcut mult rău românilor şi României. Da, a inspirat şi a susţinut aici un regim totalitar, opresiv, care a trimis oameni în închisoare, unde mulţi au murit. Pe alţii i-a condamnat la moarte sub diverse pretexte şi i-a executat. Nu trebuie să uităm astea. Nu avem dreptul moral s-o facem.

Este însă la fel de adevărat că niciodată URSS nu a umilit public România şi românii, cum o face UE, nici măcar atunci când Ceauşescu dăduse liber manifestărilor rusofobe şi juca şi cartea americană, şi pe cea occidentală, şi pe cea chineză. 

Această umilire este nejustificată. Ceea ce s-a întâmplat în ultimele zile este o încercare fără precedent de a pune cu botul pe labe o naţiune care nu mai poate suporta guvernarea abuzivă şi cleptocrată a unui partid, şi a unui preşedinte, faţă de care aceeaşi UE  a dovedit, timp de opt ani, o suspectă toleranţă. 

Bruxellesul trebuie să gestioneze o parte-egală pentru toţi-a suveranităţii naţionale, cedată de cei 27 de membri, pentru a face posibil un proiect integrator. În loc de asta, Bruxellesul foloseşte această cedare de suveranitate pentru a promova o agendă privată, aparţinând unor state, care se îndepărtează de proiectul comun, şi vor o altă Europă, a unor state care nu sunt egale în drepturi şi obligaţii. Este proiectul unui soi de Imperiu Interior, în care relaţiile sunt de tipul centru-periferie, iar unele state sunt mai egale decât altele. 

Noul guvern a atins interesele agendei private, care îl cuprind şi pe băsescu, sluga perfectă. Împotriva noului guvern s-a pornit, din afară, cu sprijin din ţară, o campanie virulentă de denigrare, dar şi de ameninţări cu represalii, unele chiar puse în aplicare. Tonul ultimativ al Bruxellesului poate naşte reacţii neaşteptate, mai ales în Est, unde sunt multe răni neînchise, şi unde deziluziile sunt serioase în legătură cu UE. 

Estul a visat la o Uniune democratică, unde toţi sunt egali. Şi au dat peste un URSS şi mai al dracului, care foloseşte fără ruşine şantajul, ameninţarea, umilirea publică, pentru a-şi atinge obiectivele. Obiective care sunt, de obicei, de natură economică. Ţările din Est sunt mulse şi tunse fără prea multe menajamente, sunt discriminate, puse la colţ, li se inventează tot felul de bube în cap. 

Pe drumul ăsta UE n-o să ajungă nicăieri. Revolta naţiunilor nu este prea departe. Cu atât mai mult cu cât la lista umiliţilor se adaugă şi Italia, şi Spania, naţiuni mari, cu o istorie şi europeană veche şi cu un înalt simţ al demnităţii naţionale. 

Bruxellesul nu va putea gestiona o revoltă a naţiunilor vexate de o birocraţie ineptă şi suficientă, arogantă, carepromovează interese care nu au nimic în comun cu proiectul european. Umilirea României este un non-sens. Mai ales că nu despre democraţie şi stat de drept este vorba, ci de încercarea de a scoate din rahat un individ profund nedemocrat, dar foarte folositor celor care vor să conducă Europa într-o direcţie pe care cetățenii europeni o resping.

Dacă tot e să avem un Mecanism de Cooperare şi Verificare, care să privească naţiunile membre, de ce nu am avea, simetric, un MCV care să privească practicile Comisiei Europene, pentru început? Comisia este mai presus de orice suspiciune? După cum se comportă, nu. Şi nu e cazul să ni se facă dor de URSS!   

luni, 16 iulie 2012

Anatomia manipulărilor de presă în vremuri de referendum



Una dintre consecinţele acestei crize politice este dezvăluirea canalelor media pe care se face propagandă portocalie şi pe care sunt transmise deformat partizan poziţiile celor de la Bruxelles. Prin nu ştiu ce minune, RL publică azi aproape corect ce spune un purtător de cuvânt al CE. Iată despre ce e vorba, în esenţă. Omul spune că există nişte limite în comparaţiile pe care le face presa între situaţia din Ungaria şi situaţia din România. Adăugând: "Nu e nicio instituţie a căror independenţă este garantată de dreptul european şi care să fie în pusă în pericol de cadrul politic şi juridic din România de la ora actuală. Este constatarea pe care o face astăzi. Cu toate acestea, Comisia Europeană are o autoritate morală în această privinţă, care este perfect înţeleasă şi de autorităţile române pentru că domnul premier Ponta a acceptat imediat invitaţia domnului preşedinte Barroso. Vedeţi că şi celelalte state membre şi Parlamentul European au încredere în privinţa intervenţiei Comisiei pentru a restabili situaţia juridică şi ordinea constituţională în România. Iar autoritatea este perfect legitimă cu privire la aceste chestiuni", a explicat Bailly.

El a menţionat că între Comisie şi Guvernul român este în desfăşurare un "dialog politic" şi că vor fi obţinute "rezultate politice foarte rapide" în sensul rezolvării chestiunilor care au stârnit îngrijorarea UE. Purtătorul de cuvânt a mai subliniat că instituţia de la Bruxelles nu vrea să se amestece între partidele politice din România şi disputa acestora."

Cu alte cuvinte, au tras înainte de a întreba, isterizaţi de informaţiile primite pe diverse canale preferenţiale, care au prezentat doar o variantă, cea favorabilă lui băsescu. Şi acum sunt în situaţia de a fi folosiţi în lupte partizane, fix ceea ce nu-şi doresc, pentru că dacă se schimbă lucrurile la Bucureşti, noii veniţi n-au de ce să le fie recunoscători. 

Gândul, Adevărul, EvZ, au ales să amestece lucrurile, lăsând de înţeles că Bailly a spus că Barroso e nemulţumit de răspuns, că scrisoarea n-a venit, dar, de fapt, se citează nişte surse neidentificate şi se amestecă informaţiile cu ce a spus Bailly la conferinţa de presă. Fraza-cheie, pe care am bolduit-o, lipseşte! Că doar nu erau proşti să le-o dea la temelie Pulimii Sale şi echipei de zgomote! 

Asta e din aceeaşi serie cu minciuna spusă de băsescu Angelei Merkel, minciună recunoscută aseară, la realitatea Tv, anume că nu există un mecanism constituţional de suspendare şi de demitere a preşedintelui României.

Am aşa o presimţire că abia acum europenii descoperă cu adevărat ce-i poate pielea lui traian băsescu. Şi reacţia lor la manipulările venite dispre partea lui băsescu va fi drastică, deşi poate nu foarte vizibilă. 

Iar soarta lui băsescu se află acum, totuşi, la mâna noastră. Să-i aplicăm noi corecţia, până s-o facă europenii! Să fim europeni, ce pizda mă-sii!   

vineri, 13 iulie 2012

O reacţie demnă




Un prieten, a cărui lipsă din spaţiul virtual o regret sincer, îmi trimite această scrisoare: 


"Dragă Comisie Europeană,

Cerințele matale pleacă de la premisa că Statul lui Traian Băsescu era unul ideal, în care curgea lapte și miere, iar justiția mergea unsă, dar au venit dictatorii Victor Ponta și Crin Antonescu să întoarcă România în cele mai negre neguri — nu este clar dacă pe culmile comunismului sau ale fascismului.

Ei bine, ca cetățean european care sunt oripilat în egală măsură atât de inexistența unui stat de drept pe meleagurile României, cât și de tupeul de tip sovietic cu care Uniunea Europeană își impune punctul de vedere în teritoriile ocupate, am a vă face următoarele observații.

1. Reinstaurarea atribuţiilor Curţii Constituţionale de a verifica inclusiv constituţionalitatea deciziilor adoptate de Parlament este o aberație de care ar trebui să vă fie rușine. Nu doar că ani de zile Curtea Constituțională a funcționat fără a putea verifica deciziile și hotărârile Parlamentului, fără ca cineva să obiecteze (nici Curtea, nici onor Europa), dar Constituția însăşi prevede această limitare! Articolul 67 prevede că „Camera Deputaţilor şi Senatul adoptă legi, hotărâri şi moţiuni”, iar Articolul 146 atribuie curții Constituționale competențe în pronunţarea asupra constituţionalităţii legilor, fără a face vorbire de hotărâri şi moţiuni.

Recunoaște, dragă Comisie Europeană, că cerințele matale sunt scrise direct de Traian Băsescu!

2. Reinstaurarea regulii majorităţii necesare pentru validarea rezultatelor referendumului (jumătate plus unu din numărul celor înregistraţi pe listele electorale) este o aberație, dragă Comisie Iosif Vissarionovici Stalin! Comisia de la Veneția în persoană (să citez în engleză de dragul dumitale) grăiește în documentul CODE OF GOOD PRACTICE ON REFERENDUMS, adopted by the Council for Democratic Elections at its 19th meeting (Venice, 16 December 2006) and the Venice Commission at its 70th plenary session (Venice, 16-17 March 2007): „It is advisable NOT  to provide for: a turn-out quorum (threshold, minimum percentage), because it assimilates voters who abstain to those who vote no.” De asemenea, majoritatea statelor care te constituie, dragă Europă, nu au nici o regulă de cvorum față de numărul de înscriși pe listele electorale. Pe deasupra, pe listele electorale din România sunt trecuți destui morți, ceea ce face valoarea acestora nulă — mai puțin, firește, dacră dorim să facem referendumurile nefuncționale în România.

Recunoaște, dragă Comisie Europeană, că nu democrația în România te preocupă, ci Traian Băsescu. Dacă te-ar fi preocupat democrația, ai fi cerut Parlamentului României să continue implementarea recomandărilor Comisiei de la Veneția prin extinderea eliminării cvorumului de participare la toate tipurile de referendum, nu doar la cel de față. Da, Victor Ponta a fost prea prost ca s-o facă, dar speram ca tălică, dacă tot te-ai deranjat să te îngrijorezi, să gândești mai bine.

3. Renunţarea la folosirea de ordonanţe de urgenţă în cazul unor decizii care afectează statutul instituţiilor fundamentale ale statului ori Constituţia şi în situaţii care nu prezintă urgenţă mi se pare o cerință de bun-simț. Dar cum se face că nu te-ai îngrijorat, dragă Comisie, când guvernele României au emis 796 ordonanțe de urgență din 2007 și până acum? Nu ți se pare că te-ai trezit cam târziu?

4. Conformarea imediată în faţa tuturor deciziilor Curţii Constituţionale ar putea iarăși să pară o cerință justificată, dar ce ne facem când Curtea Constituțională încalcă ea însăși constituția, arogându-și competențe pe care nu le are? Să ieșim cu pușca în mână, să facem revoluție? Iată, Constituția nu prevede un cvorum pentru referendum, nici Comisia de la Veneția nu îl recomandă, dar Curtea se pune de-a curmezișul. Iarăși, cum am mai menționat, Constituția nu dă Curții atribuții în a verifica actele parlamentului care au alt statut decât acela de lege, dar Curtea nu acceptă să i se retragă atribuții care îi fuseseră adăugate prin modificări la o lege.

5. Angajamentul autorităţilor publice de a respecta independenţa sistemului judiciar nu sună rău în principiu, dar în ce calitate ceri matale, Comisie Europeană, ca guvernul unui stat suveran să-și ia angajamente publice ca răspuns la cererile nejustificate ale tălică?

Cât despre evitarea criticării acestor decizii judiciare, câtă vreme un simplu cetățean poate critica o decizie judiciară, cred că și una din puterile statului poate critica deciziile altei puteri a statului. Fără critică și fără dezbatere, nu putem ajunge decât la dictatură, mai cu seamă că justiție și dreptate nu sunt întotdeauna sinonime.

6. Numirea unui Avocat al Poporului care să se bucure de sprijinul majorităţii partidelor politice este, să fiu scuzat, o vrăjeală. Avocatul Poporului, calc după Ombudsman-ul din alte țări, este o instituție care nu a funcționat niciodată în România! Niciodată Avocatul Poporului nu a intervenit în sprijinul interesului public! Ar trebui ori să desființăm această instituție, ori să o reformăm radical — în ambele cazuri însă, nu e treaba matale („none of your business”). Ah, uitam: Avocatul Poporului ar trebui să se bucure de sprijinul populației, nu al partidelor. El ar trebui votat după cum se votează președintele statului. Încă o dată însă, asta ar trebui să fie o dezbatere internă, națională.

7. Mai dorești dumneata, Comisie Europeană, ca nici o numire să nu fie făcută în posturile de procuror general şi procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie sub actuala preşedinţie. Cât de debilă trebuie să fii ca să nu observi că aceste instituții nu au avut nici o contribuție la stârpirea corupției în România? Pentru că te-ai făcut că nu vezi ani de-a rândul, acum te faci că-ți plac persoanele puse de Traian Băsescu la cârma acestor jeguri de instituții. Rușine, Dinu Patriciu! Scuze, rușine, Comisie Europeană!

8. Aici este clar că Traian Băsescu, cu gândul la Adrian Năstase, a ajuns să-ți ceară ca nici o graţiere prezidenţială să nu aibă loc în cursul actualei preşedinţii. Te-ai gândit, băi, ștoarfă europeană, că poate există și alți nedreptățiți de justiția strâmbă a acestei țări, care să merite grațierea? Cu ce drept stalinist vii tu să pui: „Niet! Dacă nu semnează Traian Băsescu, niet!”?

9. Nu comentez alte trei cerințe de-ale lu' matale, Comisie a Comisarilor Poporului, am în schimb alte cerințe către Uniunea Sovietică Europeană pe care o reprezentați. În primul rând, dacă ai putea, să nu ne mai impui niveluri minime ale taxelor și accizelor, ale prețurilor la utilități sau alte mărfuri, câtă vreme nu impui și un salariu minim. Veniți voi, membri ai Comisiei Europeană, să trăiți cu un salariu minim românesc: nu ați putea avea ce mânca decât dacă ați locui în același apartament cu mă-ta sau cu tac-tu, băi imbecililor! De-abia cu un salariu mediu ce se mai poate supraviețui, dar dacă ai de plătit și o chirie... nici cu acesta!

Cum zicea președintele meu interimar, „legile României se fac în România”. Capisci?

Marș acasă, politrucilor!

Un cetăţean scârbit! 

Un ucaz european pentru păduchioasa gubernie România



Biroul Politic al CC al UE a emis azi un ucaz care priveşte păduchioasa gubernie România, gubernie care dă semne de independenţă şi vrea să facă ceva curăţenie prin grajduri. Din păcate, curăţenia priveşte slugile   noului URSS, drept pentru care s-a decis că trebuie să se dea un avertisment celor care conduc acum România, să-şi bage minţile în cap. Trebuie să-şi salveze slugile, aşa că ne-au trimis ordine precise. Iată-le: 

1.      Respectarea statului de drept si a independentei sistemului judiciar (aflat deasupra intereselor partidelor politice)


* Reinstaurarea atributiilor Curtii Constitutionale de a verifica inclusiv constitutionalitatea deciziilor adoptate de Parlament: abrogarea Ordonantei de Urgenta nr. 38
* Reinstaurarea regulii majoritatii necesare pentru validarea rezultatelor referendumului (jumatate plus unu din numarul celor inregistrati pe listele electorale): abrogarea OUG nr. 41
* Renuntarea la folosirea de ordonante de urgenta in cazul unor decizii care afecteaza statutul institutiilor fundamentale ale statului ori Constitutia si in situatii care nu prezinta urgenta
* Evitarea utilizarii publicarii selective in Monitorul Oficial pentru a urmari scopuri politice si mai ales pentru a evita decizii judiciare.
* Conformarea imediata in fata tuturor deciziilor Curtii Constitutionale.
* Angajamentul autoritatilor publice de a respecta independenta sistemului judiciar si evitarea criticarii acestor decizii judiciare.


2.      Redarea increderii


* Numirea unui Avocat al Poporului care sa se bucure de sprijinul majoritatii partidelor politice, printr-un proces de numire transparent si obiectiv
* Nicio numire in posturile de procuror general si procuror-sef al Directiei Nationale Anticoruptie sub actuala presedintie: proceduri publice si transparente si liste deschise pentru oricine, selectii bazate pe criterii de profesionalism si integritate si de palmares in domeniul luptei anti-coruptie.
* Nicio gratiere prezidentiala in cursul actualei presedintii
* Numirea unor ministri impotriva carora sa nu fi fost formulate decizii ca nu respecta criteriile de integritate. Obligatia celor care nu respecta aceste criterii sa paraseasca posturile.
* Demisia membrilor Parlamentului care au primit decizii finale privind incompatibilitatea, conflictul de interese sau coruptie la nivel inalt.


Este un festival al ipocriziei, şi cred că avem şi noi posibilitatea să le scriem cretinilor de la Bruxelles şi să-i întrebăm, spre pildă, unde erau când guvernul boc abuza de angajări de răspundere, trecând prin Parlament legi fără dezbatere publică, când abuza de OUG, cele mai multe respinse ca neconstituţionale, când banii publici erau gestionaţi de Fecioara din Pleşcoi, când avea miniştri precum Videanu şi Berceanu? Unde erau când în fruntea DNA se află un individ pentru care România a fost condamnată la CEDO? De ce nu protestează că în fruntea Procuraturii Generale se află o Luluţă, acuzată de plagiat? 

Cred că idioţii ăia de la Bruxelles au luat-o pe ulei. Nu poţi să ceri preşedintelui României, oricare ar fi statutul lui, să nu facă graţieri. Pentru că în închisorile României sunt vreo cincizeci de mii de deţinuţi, nu numai Adrian Năstase. Printre ei or fi şi ologi, şi bolnavi în fază terminală. Poate că sunt şi alţii care merită graţierea, din motive umanitare. Această cerinţă este nu doar absurdă, ci şi inumană. Pur şi simplu Bruxellesul anulează una dintre atribuţiile constituţionale ale Preşedintelui României, intervenind peste Constituţie, şi suspendând-o. Asta este nu o limitate a suveranităţii naţionale, ci o anulare a ei.

băsescu şi ceata lui să nu se bucure. Criteriile astea li se vor aplica şi lor, dacă nebunul se întoarce la Cotroceni. Uite una care ar trebui să le dea fiori adepţilor sectei "Martorii lui Macovei": "
proceduri publice si transparente si liste deschise pentru oricine, selectii bazate pe criterii de profesionalism si integritate si de palmares in domeniul luptei anti-coruptie." Nu va mai veni Monicuţa cu numele în plic. Oricine doreşte să aplice pentru cele două posturi să fie liber s-o facă, dacă îndeplineşte un set de condiţii clare şi transparente, nu făcute pentru "aleşii" sectei. 



Eu mai vreau ceva: o Comisie de Anchetă a Parlamentului, care să investigheze rolul jucat de serviciile secrete în declanşarea şi întreţinerea acestui scandal internaţional, care a pus România la zid. Vreau să aflu şi eu dacă au fost cheltuiţi bani publici pentru denigrarea României şi pentru salvarea curului lui băsescu. Pentru că m-am săturat de Republica Securistă România, unde o adunătură de derbedei, în deplină opacitate, decide cine conduce ţara şi cum.

miercuri, 11 iulie 2012

Salvaţi democratul băsescu!



De unde dragostea asta subită a "naţiunilor civilizate" faţă de mojicul nostru suspendat? Că până acum l-au tratat toţi cu curucucuru, paloma! Ce interese au stricat cei din USL prin suspendarea, şi previzibila sa demitere? De ce s-a declanşat operaţiunea "Salvaţi democratul băsescu!"?Pentru că trebuie să fiu tâmpit definitiv şi irevocabil să cred că toate jelitoarele de la UE şi viceregele Unchiului Sam luptă pentru "democraţie" în România. 

Dacă erau atât de îngrijorate de starea democraţiei româneşti, nu-l lăsau pe băselu să zburde printre legi şi Constituţie şi să facă ce vrea pula lui. Nu tăceau când transforma instituţiile statului în poliţie politică. Când făcea afirmaţii care descalifică un politician european. Când se substituia premierului. Când îşi numea amanta ministru. Când proteja camarila de braţul şi aşa ciung al legii. Nu, ei plâng acum când este sancţionat de Parlament.

Miza jocului este atât una politică, cât şi una economică. Şi priveşte raportul de forţe din interiorul UE. Raport care se schimbă rapid. Germania, care este şi cea mai virulentă în reacţii, este şi cea care are cel mai mult de pierdut politic. Era sigură de votul României. Acum nu mai poate conta pe el. În plus nu-i place deloc ideea unui cuplu polono-român, care să reprezinte interesele "prietenilor solidarităţii", ţări mai puţin dezvoltate, care cer să nu se amputeze fondurile de solidaritate în exerciţiul financiar 2014-2020. Germania are ideile ei despre asta, şi nu vrea să plătească, deşi de dezvoltarea acestor ţări e prima care beneficiază. 

Economic e vorba, mai mult ca probabil, de câteva privatizări, de exploatarea gazului de şist, de alte lucruri care nu ne sunt prea clare, dar lor da. Unii sperau să pună mâna pe Hidroelectrica, să zicem. Poate intrarea în reorganizare i-a lovit. Ştiu şi eu? 

Oricum rămâne valabilă observaţia mea: cea mai virulentă ofensivă împotriva României şi a intereselor sale este instrumentată de o mână de politicieni români, iresponsabili, doar pentru că au fost îndepărtaţi de butoanele prin care furau banul public. Şi e vorba de sume uriaşe, de miliarde de euro anual. 

Represaliile împotriva României, că România nu se identifică în niciun caz cu Ponta sau Antonescu, au început. Ponta nu mai poate da înapoi. USL trebuie să meargă înainte pe drumul actual. Pentru că, până la urmă, dacă populaţia României votează destituirea lui băsescu, nu cred că vom vedea, precum praghezii în 1968, tancurile nemţeşti pe străzile Bucureştilor, venite să-l reinstaleze la putere pe băsescu. Sau vom vedea?   

luni, 9 iulie 2012

Potentă, Pulimea Sa!



Cât sunt eu de anti-băsist, nu am cum nu fi obiectiv, şi îi recunosc individului talentul de a încăiera pe toţi cu toţi! Talent pe care şi-l exercită acum şi la nivel european! E o cafteală la Bruxelles, şi pe faţă, şi în spatele uşilor închise, de mamă-mamă! Populari cu social-democraţi, liberali şi social-democraţi cu populari, mă rog, e un talmeş-balmeş de zile mari! Ce criză a euro! Ce criză a Greciei! Daţi-i puţin timp lui băsescu, şi face praf UE, metodic, de nu mai rămâne piatră pe piatră! Potentă, Pulimea Sa! 

Are doar o mică problemă: CCR i-a tras-o! E suspendat de drept! Şi va fi destituit de drept! După care e bun de export. Dacă UE are nevoie de un demolator, să-l angajeze!

După fustele lui Merkel



Dacă azi CCR invalidează înlocuirea lui Blaga, sau pe aceea a Robertei Anastase, sau face imposibilă demiterea lui băsescu, sau, şi mai rău, anulează votul de suspendare, USL trebuie să demisioneze în bloc din Parlament, Guvernul să-şi dea demisia şi să se pregătească de alegerile Parlamentare. La cât de şucăriţi sunt românii,  PDL va fi măturat în toamnă, indiferent de sistemul de vot ales de pedelici. 

Iar la toamnă, indiferent cine va fi premier, vreau să văd sânge pe pereţi. Fără milă! băsescu suspendat, schimbate toate slugile portocalii, indiferent de cine este şi ce face. DNA ul pe ei! Dacă între timp îşi pune o slugă la DNA, se poate inventa o structură de anchetă, unde să fie numit cineva care să vrea să-şi facă treaba. Şi vreau să văd acuze serioase: înaltă trădare! Nu poţi pune în discuţie interesul naţional, asmuţind Germania şi alţi cretini împotriva României. 

băsescu este încă o dată laş. Acum se ascunde după fustele lui Merkel. Se ascunde de dreapta judecată a poporului de care şi-a bătut joc timp de opt ani. Întotdeauna a făcut aşa. Întotdeauna el a fost perfect, ceilalţi nişte nenorociţi. Când, în sfârşit, a avut la îndemână ABSOLUT toate mijloacele să demonstreze ce poate: guvern, parlament, servicii, "societate civilă", ne-a demonstrat un singur lucru: că e un ciumete, un neica-nimeni, care nu are un proiect, nu oferă nimic naţiunii. El are doar instincte, umori, antipatii. Şi a demonstrat ce poate, când este lăsat de capul lui. Adică nimic. 

Oricum ar fi, trebuie să punem răul în faţă. Să fim pregătiţi pentru orice mizerie băsistă. Şi să fim motivaţi să le aplicăm cea mai drastică pedeapsă. Adică să-i scoatem din politică. Chiar dacă ar fi mereu ascunşi sub fustele lui Merkel

Vara asta se Poarta Albă!




Prieteni! Să lăsăm dracului Apocalipsa, că nu e cazul! Cu sau fără băsescu, România tot o colonie băşinoasă şi păduchioasă rămâne, iar cei care o conduc tot nişte slugi ale hegemonilor. Singura deosebire, dacă reuşeşte să o vadă cineva, ar fi atenţia acordată băştinaşilor. Celor din gaşca băsescului li s-a fâlfâit de băştinaţi, au fost trataţi ca nişte animale. Asta are consecinţe. Iar hegemonul, dacă are şi o fărâmă de judecată(hegemonii nu cunosc noţiunea de "compasiune"), şi vrea linişte prin bătătura coloniei, lasă ca din când în când să cadă capul satrapului local, pentru a reduce tensiunea socială. În fond, şi cei care-l înlocuiesc pe satrap le vor fi la fel de supuşi. Spre ştiinţă: Ponta nu şi-a luat consilier din tribul lui Putin, ci din tribul lui Banana, pardon, Obama! 

De ce m-aş încrâncena? Câtă vreme până şi cea mai mică decizie de natură economică şi socială este luată DOAR cu acordul FMI, BM, CE, ce contează că băsescu primeşte un şut în cur? De ce trebuie ca imbecilii care-l susţin pe băsescu să se declare fecioarele politicii, să se îmbrace în alb, să se smiorcăie pe forumuri, să plângă pe la toate Înaltele Porţi? Să-i înjure pe aceia care nu gândesc ca ei? Să-i jignească? Doar pentru că li se iau sinecurile? Dacă sunt deştepţi, şi negociază, şi le vor păstra! Orice puternic al zilei, cât de mică ar fi puterea lui, apreciază şi chiar iubeşte umilinţa supuşilor. Şi cu cât eşti mai umil, cu atât sinecura va fi mai mare! Daţi-o în pizda mă-sii, domnilor! Doar ştiţi calea! Că şi de la băsescu aţi primit ce aveţi după ce l-aţi pupat în cur! Bunăstarea cere sacrificii! Cururile lui Ponta şi Antonescu ce cusur au? 

Un prieten mă ceartă că, împreună cu Mordechai, mă ţin de drăcării. Nu doar că mă ţin, dar e un exerciţiu de igenă mentală. Da, chestia aia cu sânii e chiar o idee mişto! Ce e frumos şi lui Dumnezeu îi place. Şi voi, între moaca lui băsescu şi o superbă pereche de sâni, ce aţi alege? Să nu-mi spuneţi că aţi alege mutra Încrucişătorului! Sau moaca boţită de ură şi de alcool a Monicuţei! Are şi ipocrizia chichirezul ei! Acum nu are niciun chichirez!

Sigur, avem de ales. Dar nu neapărat între băsescu şi Crin, spre pildă. Avem de ales dacă mai continuăm doi ani cu băsescu, adică încă doi ani de isterii, de conflicte, de timp pierdut cu nimicuri, de vrajbă şi de răzbunări, de nimic politic, până la urmă. Dacă vrem să continuăm, dacă ne-a plăcut căcatul politic din ultimii opt ani, nu avem decât să îl reconfirmăm preşedinte. Dacă mai avem şi altceva de făcut, ca naţiune, dacă vrem un proiect care să ne permită, chiar şi din poziţia de colonie, să ne depăşim actuala situaţie, să revenim la o normalitate cvasidemocratică, să ne vedem şi de cauzele care chiar merită efortul, îi spunem "pa!" Iubitului Conducător. E simplu! Ce dracu e de neînţeles în asta? 

Aşa că, prieteni, e cazul să ne despărţim râzând de trecut. Pentru mine, acum, trecutul este băsescu. Şi pentru că tot e concurs de slogane, m-am jucat şi eu puţin cu sloganul pedeleilor. Aşadar, "Vara asta se Poarta Albă!"

sâmbătă, 7 iulie 2012

Festivalul ipocriziei europene



Am asistat, în aceste zile, la un festival al ipocriziei europene, care face odioasă atât birocraţia de la Bruxelles, cât şi câteva cancelarii europene. Care nu au scos un diftong opt ani, ani în care traian băsescu a tăiat şi a spânzurat în România. Atunci nu erau "încălcări ale valorilor europene". L-au umilit pe băsescu, pentru a deschide pieţe aici, pentru a-şi consolida afacerile, pentru a-şi plasa banii, pentru a-şi planta agenţii de influenţă în structurile statului român, vezi cazul MRU la SIE. 

Mai mult, vedem cum PPE acţionează ca o Mafie politică. A sărit în ajutorul lui băsescu şi al PDL. A scos artileria grea. Vrea comisii de anchetă, ameninţă cu ridicarea dreptului de vot pentru România, denunţă lovituri de stat. Este un act ostil nu faţă de Guvernul unei ţări, ci faţă de cetăţenii acelei ţări, care vor să trimită la plimbare o clică de corupţi, care parazitează statul român. Martens este un individ corupt până în măduva oaselor, dar dă lecţii, ca şi când nimic nu s-ar fi întâmplat.

E bine de ţinut minte. Şi de acţionat în consecinţă. 


miercuri, 20 iunie 2012

Un act simbolic de paricid



Scurt, că pe căldura asta imaginaţia mea funcţionează doar într-o singură direcţie: o grădină de vară, frunziş des şi umbră răcoroasă, o berică rece, într-un pahar aburit, şi mintea golită de orice nu înseamnă savurarea berii. 

Aşadar, Ponta nu glumeşte! A trimis la Bruxelles componenţa delegaţiei României la summitul din 28-29 iunie. Delegaţie din care lipseşte, ce surpriză! traian băsescu. Cum nu sunt psihanalist, n-am să spun că este un paricid simbolic, dar foarte probabil despre asta este vorba. 

De aici încolo, orice ar spune sau ar face traian băsescu, în raport cu Ponta, nu mai are nimic din legătura "tată"-"fiu", în sensul ăla cretin: "tinere, eu ştiu mai bine ce e bine pentru tine!" Cunoaşteţi genul! Acum are de ales: ori negociază cu Ponta, şi se pun de acord, adică acceptă o coabitare normală, ori se va trezi că vorbeşte ca prostul, la pereţi. Scandalul "plagiatul", chiar dacă face furori printre "intelectuali"(bine, unii chiar sunt intelectuali!), îi lasă reci pe români, care au orice altceva pe agendă. 

După acest gest, Ponta musai trebuie să mai facă cel puţin unul: acela de a veni săptămâna viitoare în faţa Parlamentului, unde să prezinte tematica summitului, poziţiile guvernului României, şi mandatul său, fie şi în mare. După care să urmeze o dezbatere în Parlament, la care să participe şi el, şi ministrul de externe, şi cel al afacerilor Europene. Adică să fie consecvent şi coerent în ce face cu ceea ce spune. 

Ponta, tată! Iar îmi eşti dator o bere!

PS: să fi greşit eu abordarea? Ponta să fi comis un deicid? Că tot i se spunea Zeus Pulimii Sale... 

sâmbătă, 16 iunie 2012

Dramoleta greacă, episodul doi



Am să fiu scurt: indiferent de cine va învinge mâine în Grecia, luni nu e sfârşitul lumii. Să fim serioşi! Doar că am avut prilejul să vedem ce lideri cretini ne conduc. În loc să comunica cu grecii, să-i asculte, au preferat o propagandă josnică, i-au stigmatizat, i-au amenuinţat, i-au jignit.

Eu chiar vreau să-i dea afară din zona euro, să le închidă graniţele, să facă tot din ceea ce au zis că le fac. Iar grecii să le spună: "Mai vedeţi banii când ne-om vedea noi ceafa! Nu avem de unde! Ce-o să faceţi? Ne ocupaţi militar? Ne scoateţi la mezat? Ne vindeţi drept sclavi?"

Chiar aşa: ce-au să le facă grecilor, dacă nu votează cum vor cretinii ăia care i-au băgat în căcat, pentru a-şi salva băncile nemţii, franţuzii şi alţii ca ei? Dacă sunt raţionali, recunosc că trebuie să negocieze cu noua putere de la Atena, şi cred că niciun subiect, nici măcar condiţiile impuse de FMI şi de CE nu e tabu. Cu atât mai mult cu cât Rajoy, premierul Spaniei a spus că nici nu se gândeşte să taie salariile bugetarilor, cum îi cere FMI.

Normal: Spania are probleme cu băncile. Care, ca şi la noi, au dat mulţi bani pe credite ipotecare, pentru case. Dacă reduce salariile, băncile vor avea belele suplimentare. Şi aşa şomajul bate spre 25% în spania. Are şi austeritatea rostul ei...

Episodul "Grecia" este cel mai sinistru moment din istoria Uniunii Europene, care arată că nimeni n-a învăţat nimic din trecut, că liniile de fractură din Europa sunt mai profunde decât oricând. În fond, în locul unei uniuni între egali, avem un imperiu care-şi jefuieşte periferiile, iar când nu le mai poate folosi, le amputează fără scrupule.

Cred că e şi pentru noi sfârşitul iluziilor "europene". Şi dacă ăsta este jocul, apoi să-l jucăm cum trebuie!

miercuri, 13 iunie 2012

O realitate hidoasă



Prieteni, dincolo de gargara lui băsescu, există o realitate hidoasă, şi periculoasă, în spatele Consiliului European. E vorba de aşa-zisa "metodă inter-guvernamentală", care înlătură, încet-încet, metoda comunitară de conducere a afacerilor europene. Scurte explicaţii: sub pretextul că "democraţia e prea lentă, iar birocraţii de la Bruxelles au prea multă putere", s-a construit acest club al şefilor de stat şi de guvern, care ia decizii peste capul Comisiei Europene şi a Parlamentului European.

Această tâmpenie a permis apariţia monstrului Merkozy, acel directorat al UE, care a reuşit să facă şi mai dificilă viaţa europenilor şi a agravat criza economică, cu consecinţele pe care le vedem acum. Apropo: de ce a preferat România alegerea lui Von Rompuy, o fantomă, pe post de preşedinte al UE, în locul lui Tony Blair? De ce a acceptat reînnoirea mandatului lui? De ce a acceptat un Tratat care acum nu vrea nimeni să-l ratifice?

Democraţia o costa, dar 27 de nebuni care judecă precum băsescu: "Statul sunt eu!", sunt un uriaş pericol, indiferent ce cred pupinbăsiştii şi alţi amatori de despoţi luminaţi. Când ignori Parlamentul (European) şi Guvernul(Comisia), Europa Unită devine o casă de nebuni, ca şi România. Aşa că, băieţi, înapoi la origini, altminteri faliment scrie pe UE.

Fără ură, dar cu îngrijorare, despre viitor.

  Văd că și Elveția dă târcoale NATO. Cică îi tremură anumite părți ale anatomiei de frica rușilor. Măi, să fie! Când dracu au dat năvală ru...