Turambar ne oferă câteva secvenţe minunate dintr-un film de Fellini. Sunt secvenţe în alb şi negru, stranii, cum spune el, pentru cei din generaţia plasmei TV sau a LCDurilor, a ecranelor OLED. Plastica filmelor în alb şi negru este inegalabilă. Am găsit secvanţa mea preferată, din "Copilăria lui Ivan", cea a ploii şi a copiilor pe grămada de mere.Vă ofer şi două secvenţe din "Călăuza". Înţelege fiecare ce doreşte din ceea ce a vrut să spună Tarkovski. Până la urmă, ce ducem cu noi?
Un comentariu:
Binevenite aceste secvente, multumesc! Imi aduc aminte de multe pelicule Mostfilm, cu mesaj uman. Ce contrast cu cinematografia de consum, plina de violenta, cu care suntem bombardati in zilele noastre. Trebuie sa gasesti cai sa te aperi.
Trimiteți un comentariu