Se afișează postările cu eticheta rromânia. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta rromânia. Afișați toate postările

joi, 28 iunie 2012

Ziua în care ne căcăm pe noi



Ponta a plecat deja la Bruxelles. băsescu, nu. Dar mai are timp. Motivarea deciziei CCR de ieri nu a fost scrisă, deci nici publicată în Monitorul Oficial, ca atare nu este obligatorie. Cum îl ştim noi pe băsescu, are două moduri de a reacţiona: modul violent, adică se duce şi el la Bruxelles, şi modul şi mai violent, în care pune tunurile pe Ponta, şi-l distruge cu tot ce are la îndemână: servicii secrete, DNA, ANI, slugile din presă, intelectualii pleşcari, judecătorii cu epoleţi.  

Important este deocamdată ce va fi azi la Bruxelles. Dacă ajunge şi băsescu, Ponta trebuie să cedeze. Să-l lase pe nebun să-şi facă numărul. Şi la întoarcere să atace pe toate fronturile, şi să-i distrugă reţeaua de sprijin din instituţiile statului. Dar mai ales să se explice cu românii, să-i facă să înţeleagă miza acestui conflict. Acum se vede cât de mult a reuşit să pervertească băsescu instituţiile statului, să şi le subordoneze, să le folosească în scop propriu. 

Primii care trebuie să plece sunt Kovesi, Morar, Georgescu de la ANI, Zegrean de la CCR. N-ar strica să cadă nişte capete şi din servicii, care prea s-au implicat în politică. 

Dacă la Bruxelles iese cu scandal, azi, ar fi ziua în care ne-am da în spectacol pe scena politică europeană. Sigur, în ceea ce-i priveşte pe cei doi asta ar fi un "progres". Dar pentru România ar fi ultimul lucru de care ar fi avut nevoie, pentru că şi aşa avem o imagine mizerabilă în UE. 

Poate se întâmplă vreo minune şi azi nu va fi ziua în care ne căcăm pe noi în văzul Europei. Nu că Europa ar mai însemna mare lucru, dar faţă de şatra naţională e la ani lumină de noi.  

joi, 7 iunie 2012

Să nu mai aud de ţigani!



Gata, ajunge! M-am săturat de ţigănia asta "civică" în favoarea ţiganilor! ONG uri care n-ar ieşi din sediile lor bine mobilate fac vocalize în faţa guvernului, pentru că nu l-a belit Ponta pe primarul de la Baia Mare. Care a mutat nişte ţigani în fosta clădire administrativă a CUPROM. Unde s-ar fi intoxicat cu nu'ş ce substanţe chimice.

Orice ai face pentru ţigani, întotdeauna apar nişte unii care să te acuze de rasism, de genocid sau mai ştiu eu de ce. Foarte bine! Să nu mai facem! Eu dau bani pentru cei care acceptă să fie alături de mine în contractul social. Nu-mi aduc aminte ca ţiganii să-l accepte. Pentru că dacă l-ar accepta, ar respecta obligaţiile pe care le au, în calitate de cetăţeni. Nu le respectă, nu am nicio obligaţie faţă de ei! Punct! 

Cât îi priveşte pe "activiştii pentru drepturile romului", le urez succes şi prin ţigănie, nu doar pe Calea Victoriei. Să le schimbe ei ţiganilor atitudinea faţă de muncă şi viaţă, ca să zic aşa. Să-i văd, că la făcut lozinci stupide nu-i întrece nimeni! Şi mai uşor cu comparaţiile cu Holocaustul, că nu despre aşa ceva este vorba! Eu, să fiu evreu, m-aş simţi lezat de uşurinţa cu care apelează tot felul de tâmpiţi la acest simbol. Cum nu sunt evreu, înjur doar o inepţie "jurnalistică".

Revenind la cazul de la Baia Mare, cum dracu de niciun jurnalist nu s-a dus la faţa locului, să vadă ce şi cum, şi toţi scriu după ce au văzut pe o înregistrare video, bine tăiată şi montată? De ce doar RFI a stat de vorbă "pe bune" cu primarul? Mă rog, în ţara asta onestitatea intelectuală şi profesionalismul sunt pe cale de dispariţie.

Acum, că "societatea civilă" a mai bifat o acţiune, ţiganilor din Baia Mare o să le meargă foarte bine! O garantează flăcăii ăia de hăuleau în faţa Guvernului. Şi care o ţin tot într-un hăulit din 1990. Fără să se întâmple mare lucru în viaţa noastră...  

   

Fără ură, dar cu îngrijorare, despre viitor.

  Văd că și Elveția dă târcoale NATO. Cică îi tremură anumite părți ale anatomiei de frica rușilor. Măi, să fie! Când dracu au dat năvală ru...